About

We are a young couple from Poland with big dreams and strong will to make them come true. We were planning our trip to Africa for the past few years, sliding fingers across the map we chose to travel from South Africa through Botswana, Namibia, Zimbabwe, Zambia, Malawi and Tanzania to Kenya.

We’re still considering our course as something that can be easily changed because we both believe that the best way to really see and understand (probably only partially) specific nature of the country, you need to stay with locals and give something from yourself first.

Our motto is that every place is built on people, and without connecting with them you are unable to fully experience.

Jesteśmy młodymi ludźmi z Łodzi z ogromnymi marzeniami i planem na ich realizacje. O podróży po Afryce myśleliśmy przez ostatnich pare lat, błądząc palcem po mapie postanowiliśmy zwiedzić rejony od RPA, przez Botswanę, Namibię, Zambię, Malawi i Tanzanię aż do Kenii. Jest to taki wstępny szkic, plan, który łatwo zmodyfikować w zależności od tego, gdzie będziemy wolontariuszami.

Jest to taki wstępny szkic, plan, który łatwo zmodyfikować w zależności od tego, gdzie będziemy wolontariuszami. Oboje wierzymy, że kontakt z mieszkańcami daje niepowtarzalną szansę poznania miasta, ludzi, ich kultury i obyczajów.

Najprostszą formą nawiązania tego kontaktu jest dać coś od siebie, pomóc.